wtorek, 7 lutego 2017

Quiz o pieniądzach

Kasa, forsa, hajs... 
Pieniądze szczęścia nie dają ale lepiej żyć pozwalają... Grosz do grosza a będzie kokosza... Pieniądz robi pieniądz... Dobry zwyczaj nie pożyczaj... Kiedy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze...
Kojarzycie te określenia / powiedzonka?
A znacie sytuacje domowe z serii: Kupicie mi to? A czy to dużo pieniążków kosztuje? Skąd się biorą banknoty tam w tym bankocosiu?
Dzieci są jak czyste karty które zapełniają się wraz z upływającymi dniami, miesiącami, latami... Pomalutku uczą się funkcjonowania w społeczności i poznają różne pojęcia. W tym wszystkim obecne są również elementy ekonomii. Pierwsze dostane złotówki, podejście do oszczędzania, samodzielne zakupy, wiedza na temat tego ile Pani musi wydać reszty, wartość pieniądza itp. Choć to dopiero początek...

Na szczęście na rynku pojawiła się bardzo ciekawa pozycja z logo Kapitana Nauki, dzięki której Dzieci w fajny sposób mogą poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie finansów :)
SuperQuiz Pieniądze


Na początku kilka ogólników związanych z tym co na zewnątrz ;).

Jak większość tego typu produktów od Kapitana, Quiz ma niewielki, poręczny format i zapakowany jest w pudełeczko. Karty szczepione są ze sobą spiralką, co jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem (przekonałyśmy się o tym bawiąc się już wcześniej TYMI produktami).A teraz to co chyba znacznie ważniejsze, czyli wnętrze :)

Quiz zawiera ciekawostki, a raczej podstawowe pojęcia dotyczące finansów. Poczytać możemy co nieco np o przychodzie i dochodzie, bartrecie, walucie, popycie i podażu, kredycie czy odsetkach.
Definicje są krótkie ale zawierają to co najważniejsze i przede wszystkim napisane one zostały w przystępny dla Dziecka sposób a proste przykłady z życia pozwalają zrozumieć nawet te trudniejsze zagadnienia ekonomiczne. Tematy zaczynają się od rzeczy podstawowych: Skąd wzięły się pieniądze. Czym można płacić? A potem stopniowo poprzeczka podnosi się i pojawiają się pojęcia dotyczących oszczędzania, wydawania, inwestowania.


Jednak definicje to nie wszystko bo przecież jest to w końcu quiz... Więc gdzie jakieś pytania? Spokojnie, są i one. :) 
Ogólna konstrukcja jest bardzo fajna: na jednej stronie pojęcie a na odwrocie dostosowane do danego tematu pytania (są też odpowiedzi).
Ta forma podoba mi się jeszcze bardziej niż spiralkowe łączenie kart :) ponieważ, dzięki temu Dziecko nie tylko utrwala i sprawdza zdobytą wiedzę ale i przy okazji ćwiczy czytanie/słuchanie ze zrozumieniem.
Dodatkowo każda karta ma inny kolor i pojawiają się na niej różnorakie obrazki oraz zdjęcia więc nie jest nudno :)


Quiz przeznaczony jest teoretycznie dla Dzieci od 7 roku życia i myślę, że to rzeczywiście dobry moment na wstępne zapoznanie się z podanymi definicjami aczkolwiek istnieje opcja, że nie każda Pociecha będzie tematem zainteresowana. Dusia np niektóre rzeczy z ciekawością czytała/słuchała, przy kilku było widać, że cieszyła się zdobytą wiedzą ale pojawiły się też krótkie momenty znudzenia czy niepełnego zrozumienia. Ale to nic, bo wiem, że SuperQuiz Pieniądze nie jest rzeczą na raz i tylko na teraz... Warto przetrzymać go w szafce i sięgnąć za rok czy dwa jak Dziecko podrośnie. Zresztą co tu dużo mówić, nawet ja, 28 letnia Kobita ciut się do edukowałam :P


18 komentarzy:

 1. Bardzo fajna edukacyjna gra. Myślę, że nie tylko dla dzieci:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kierowana niby dla Dzieci ale i młodzież może sobie spokojnie poczytać.

   Usuń
 2. Dzieciaki lubią temat kasiory, więc na pewno gra się może podobać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A najbardziej to chyba coś kupować za tą kasiore ;-)

   Usuń
 3. Super, że coś takiego się pojawiło - moim zdaniem to ważne, by pieniądze nie były tematem tabu w rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój syn jeszcze za mały, ale może kiedyś sięgniemy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Póki co możecie sięgnąć po inne ciekawe pozycje od Kapitana dopasowane do mniejszego wieku :-)

   Usuń
 5. Tosia na razie jest jeszcze za mała, ale powoli chcę ją wdrażać w tematy związane z pieniędzmi, więc to pozycja jak najbardziej dla nas;)

  OdpowiedzUsuń
 6. mega. kochamy gry edukacyjne a u nas teraz temat kasy na topie :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo kreatywną recenzję tej tej pozycji wraz z kreatywnym warsztatem z jej wykorzystaniem zamieszczono na blogu Zabawy z Archimedesem http://www.zabawyzarchimedesem.pl/matematyka-jest-piekna/abc-ekonomii-dla-dzieci/

  OdpowiedzUsuń
 8. Nam też ten quiz bardzo się spodobał��

  OdpowiedzUsuń
 9. Sama chętnie bym pograła :) Może dowiedziałabym się czegoś nowego i zweryfikowała aktualną wiedzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe! Nigdy nie slyszalam o tym.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mojemu mężowi by się przydała, on zawsze uważa, że go na wszystko stać nawet jak konto świeci pustkami :) W ogóle nie umie gospodarować pieniędzmi.

  OdpowiedzUsuń