sobota, 28 listopada 2015

Warstwy lasu

Doskonale pamiętam ze szkoły z lekcji przyrody omawianie warstw lasu itp. Ściółka, runo leśne, podszyt i wysokie drzewa. Dusia choć tak konkretnie jeszcze się o tym nie uczyła to jednak dzięki udziałowi w konkursie trochę liznęła tematu. ;) Zresztą nie ma w tym żadnej wielkiej filozofii...
Fajnie by było przy okazji ponownie odwiedzić jakiś lasek i wtedy omówić jakie roślinki gdzie itd ale nie było ku temu sposobności. Myślę jednak, że praca którą przygotowałyśmy na tyle dobrze wszystko obrazuje, że me Dziecko zrozumiało i coś zapamiętało ;)

Może tak trochę nie po kolei zaczęłyśmy ale najpierw pojawiły się u nas wysokie drzewa - Najwyższą warstwę lasu tworzą drzewa wysokie: brzozy, buki, sosny, świerki, modrzewie, dęby, jodły, olchy i klony. Ich korony zatrzymują najwięcej światła, które jest bardzo ważne dla ich wzrostu. Zatrzymują też duże ilości wody w postaci opadów atmosferycznych. Są schronieniem dla niektórych ptaków. Żyją tu głównie ptaki drapieżne: sokół, jastrząb, myszołów, orzeł bielik. Wysokie drzewa zamieszkują również ssaki, na przykład kuna leśna i wiewiórka.Potem leciałyśmy od dołu... czyli ściółka - tworzą ją suche liście i gałązki, owoce i nasiona, obumarłe rośliny jednoroczne. Występują tu mrówki, stonogi, wije, dżdżownice, ślimaki i inne organizmy przyczyniające się do rozkładu materii organicznej.


... runo leśne - tworzą ją suche liście i gałązki, owoce i nasiona, obumarłe rośliny jednoroczne. Występują tu mrówki, stonogi, wije, dżdżownice, ślimaki i inne organizmy przyczyniające się do rozkładu materii organicznej. Zwierzęta: ,jeże,zające, borsuki, żaby, zaskrońce, ważki, myszy, jaszczurki.
Ale tak teraz patrzę, że nie cykłam żadnego zdjęcia w trakcie tworzenia tejże warstwy :(. No nic lećmy dalej...


Na koniec został nam oczywiście podszyt - zbudowany jest z krzewów i młodych drzew-kaliny, leszczyny, czeremchy, głogi, jarzębiny, cisy, dziki, lisy, wilki, sarny, jelenie, rudziki, sikory, owady, pająki.
I tu za to jakoś miałam małe zaćmienie umysłu bo nie miałam pomysłu jak i z czego go zrobić... Jednak w końcu mnie olśniło ;)

  


Dodatkowo pojawiło się również kilka zwierzaków i króciutkie opisy. 


       


Starałyśmy się tak robić pracę, żeby wykorzystywać różne materiały aby ciekawie wyszło. 

Na ściółce pojawiła się dekoracyjna rafia i prawdziwe ususzone listki, co by jak najrealniej wyglądała.Runo to pianka z pluszem która według mnie fajnie imituje mech a do tego trochę plasteliny


Natomiast w podszycie króluje bibuła :)


Drzewa powstały zaś z tekturki falistej i tym razem zielonej rafi.A tak prezentuje się cała praca :DTak sobie patrzę i myślę, że całkiem fajnie to nam wyszło... ale oczywiście gdzieś tam jest malutka myśl, że mogłyśmy jeszcze coś dodać... A Wy jak uważacie? Czy warstwy lasu zostały wystarczająco interesująco i dokładnie ukazane?

PS. Wpis ukazujący naszą pracę na tą prezentacją postanowiłam umieścić tutaj w ramach Projektu Mały Przyrodnik :)

6 komentarzy:

 1. według mnie wygląda świetnie - super pomysł na utrwalenie wiadomości o warstwach lasu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nauka przez zabawę i aktywność plastyczną - to lubię!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko jest! Jakbym się miała czepiać, to może mrowiska, ale przecież mrówki są :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widzisz... Nie pomyślałam, żeby mrowisko zrobić ;-)

   Usuń