czwartek, 31 marca 2016

"Święci Uśmiechnięci"

Chciałabym polecić wspaniałą serię książek dla dzieci pt. „Święci Uśmiechnięci”. Autorką cyklu jest Eliza Piotrowska, którą zapewne wielu rodziców kojarzy z popularnym Tupciem Chrupciem. Dziś jednak nie o dzielnej myszce mowa, bowiem bohaterami tych barwnie ilustrowanych tomików są… święci. W tej chwili nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech pojawił się na rynku następujące tytuły: „Święta Urszula Ledóchowska”, „Święty Franciszek”, „Święty Jan Bosko”, „Święty Filip Neri”, „Święty Mikołaj z Miry”, „Święty Jan Paweł II”, „Święta Faustyna Kowalska”, „Święty Brat Albert”.Niech Was nie zwiodą te krótkie tytuły, bowiem te książeczki na pewno nie są typowymi biografiami przedstawiającymi suche fakty z życia świętych. Są to lekkie, rymowane opowieści o ludziach, którzy zaczynali zupełnie zwyczajnie, tak jak my: jedni pochodzili z bogatych domów, u innych się nie przelewało, jedni od urodzenia odznaczali się dobrym sercem, drudzy musieli przejść wyboistą drogę. Łączy ich to, że wszyscy w pewnym momencie swojego życia spotkali Boga, z którym zawarli serdeczną przyjaźń, a dziś Eliza Piotrowska opowiada o ich przygodach.


Książki te napisane są bardzo przystępnym i atrakcyjnym językiem, okraszone wieloma zabawnymi anegdotami, które sprawiają, że nawet tak ważna postać jak święty staje się dla dziecka bliższa i bardziej realna. Bogata szata graficzna zachęca do zaglądnięcia na kolejną stronę, która może zaskoczyć ciekawym rysunkiem, zróżnicowaną czcionką czy nietypowym układem tekstu. To istna zabawa, a przy okazji pożyteczna lekcja, ponieważ wszystkie książki opierają się na faktach. Dodatkową atrakcją są umieszczone na końcu każdego tomiku krzyżówki, które sprawdzają i utrwalają wiedzę dziecka po przeczytanej lekturze.Przyznaję, że w trakcie czytania tych książek niejednokrotnie zalewałam się łzami ze śmiechu i nie tylko odświeżyłam swoją wiedzę na temat życia wybranych świętych, ale również poznałam wiele nowych faktów. Mój synek oczywiście jest jeszcze za mały, by zrozumieć o czym mowa, ale mam nadzieję, że w przyszłości sięgnie po ten cykl równie chętnie jak ja.


Szczerze polecam!
Ania

16 komentarzy:

 1. Bardzo fajna seria książek, muszę poszukać dla Różyczki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Te zabawne wierszyki na pewno się spodobają. :-)

   Usuń
 2. Bardzo fajna seria!!! Podoba mi się, że ktoś wpadł na pomysł przedstawienia świętych w tak miły i dostępny dla dzieci sposób :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam, to miła lektura zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

   Usuń
 3. Super, bardzo fajne! Dziwię się, że jeszcze na nie nie natrafiłam, bo moja mama prowadzi księgarnię katolicką :) Muszę jej powiedzieć o tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja trafiłam na tę serię dzięki temu, że pracuję w firmie, która drukowała te książki. :-)

   Usuń
 4. Niesamowicie ciekawie przedstawienie postaci świętych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super pomysł na książki. Kiedyś, jako dziecko, dostałam w prezencie serię z opowiadaniami w duchu katolickim, też była super. Zastanawiam się, czy w ogóle da się je jeszcze kupić, bo przyznam, że w księgarniach ich potem nigdy nie widziałam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co to za seria? Chętnie bym się z nią zapoznała. Uważam, że brakuje na rynku ciekawych książek dla dzieci o tematyce religijnej.

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Sama chętnie bym ją rozwiązała, ale zostawię tę przyjemność na przyszłość dla mojego synka. ;-)

   Usuń
 7. Ciekawe podejście do świętych, na pewno warto sięgnąć po takie książki z dzieckiem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam wrażenie, że trudno o dobrze napisane książki w tej tematyce. Polecasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zdecydowanie polecam - trudny temat (może nie tyle trudny, ile ważny i poważny) podano w przystępnej dla dziecka formie.

   Usuń