wtorek, 10 listopada 2015

Nasz duża i mała Ojczyzna...

Jaki jutro jest dzień chyba nie muszę nikomu mówić, nawet Dusia już doskonale zapamiętała tą datę - 11 listopada - Dzień Niepodległości.
Teoretycznie mogłabym tak poprostu obojętnie przejść obok tego tematu, no bo przecież w szkole apel był i w tamtym roku coś tam sobie z tej okazji robiłyśmy, jutro wywiesimy małą flagę na tarasie więc po co więcej? Ale... jakoś tak stwierdziłam, że czemu by kolejny raz w jakiś lekki sposób nie przypomnieć Dziecku tego i owego, nie pokazać malutkiego fragmentu historii kraju w którym mieszkamy i takowymi działaniami nie podkreślić, że to bardzo ważna data dla Polaków.

W związku z powyższym dzisiaj popołudniu urządziłyśmy sobie malutką lekcję patriotyzmu. 
Na początku trochę pracy plastycznej. Stworzyłyśmy taki jakby plakat: z napisem, flagą, godłem i małym kotylionem.
W czasie kiedy Dusia wyklejała sobie flagę, ja ze strychu wyciągnęłam stary atlas szkolny.


Z samego końca wycięłam jedną małą w miarę aktualną mapkę Polski i potem Dusia przeglądając  kolejne strony porównywała sobie jak z biegiem czasu zmieniały się granice naszego kraju. 


W atlasie znajduje się też sporo małych ilustracji ukazujących jakieś ważne wydarzenia (bitwy, powstania), pojawiają się twarze rożnych Ludzi ale cóż... to jeszcze nie ten wiek i etap by zagłębiać się w to wszystko. Oczywiście nie mówię, że nie należy chociaż ogólnie Dziecku przybliżyć tematu, bo przecież fajnie jakby chociaż wiedziało czemu taki ważny jest ten dzień i o co kaman z tą niepodległością.


Z dodatkowych rzeczy jakie się pojawiły to oczywiście też oglądanie pewnych tematycznych filmików. 
1. Prezentacja ukazująca jak zmieniały się granice Polski na przełomie lat


2. Animowana Historia PolskiJeśli chodzi o temat ogólnopolski to na dziś tyle ale... Tytuł tego postu brzmi "Nasza duża i mała Ojczyzna". O tej dużej było a teraz czas na tą mniejszą, czyli miasteczko koo którego mieszkamy. Nie wiem, czy Ktoś z Was będzie w ogóle kojarzył taką mieścinę jak Rawa Mazowiecka znajdującą się w województwie łódzkim jednak nie ma co ukrywać, że siłą rzeczy jest to miejsce bardzo bliskie naszemu sercu. 
Całkiem niedawno natrafiłam na pewną galerię w której były zebrane zdjęcia z dawnych lat. Oczywiście większość z tych obrazów jest mi nieznana, jednak jakoś tak z niezwykłym zaciekawienie przejrzałam te wszystkie kadry. Kurczę, to były całkiem inne czasy...  Prawie wszystkie ukazane zdjęcia są nie do poznania... A dziś postanowiłam pokazać niektóre fotki Dusi. Wybrałam takie, które kojarzy coby miała porównanie. Żebyście i Wy mogli mieć jakieś obeznanie to wyszukałam też kilka aktualnych fotek.  Zobaczcie sami jak to wszystko się zmieniło.


Kiedyś Wam może o tej naszej Rawie coś więcej napiszę, bo nawet rożnych legend się dorobiliśmy a dziś jeszcze tylko ostatnie zadanie jakie Dusia miała do zrobienia. 
Jak wygląda godło Polski wie, herb stolicy też a "symbol" nasze miasteczka? Kojarzyła wizualnie i z małą podpowiedzią narysowała :)

7 komentarzy:

 1. Nauka poprzez zabawę jest fantastyczna, a dzieci uwielbiają takie prace plastyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam ten sam atlas historyczny. Pokazałam Ani filmy,bardzo dużo zrobiłyście ;-)
  Fajny pomysł ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. miałam identyczny atlas :D piękny herb miasteczka

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam podobny atlas w szkole. Bardzo ciekawy pomysł na orzełka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dyżurny atlas 😅 świetny pomysł na domową lekcję!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękujemy :-) Cieszę się, że podoba się Wam nasza "lekcja". No i widzę, że atlas był na czasie kiedyś :-P

  OdpowiedzUsuń