czwartek, 3 lipca 2014

Przyroda pod lupą - Dzikie koty


Temat na nasze drugie warsztaty w ramach Projektu Przyroda pod lupą wybrała sobie Dusia. Ostatnio ciągle gada o dzikich kotach więc własnie nimi zajęłyśmy się.

Na początku wyciągnęłam 2 książki typu: Encyklopedia zwierząt dla dzieci (o jednej pisałam kiedyś TUTAJ) i pooglądałyśmy sobie i poczytałyśmy o dzikich kotach takich jak: lew. tygrys, ryś, żbik, puma, gepard, serwal, jaguar, ocelot i manul.


Dusia zapamiętała, że najszybszym dzikim kotem jest gepard a największym lew... i że rysie maja pędzelki na uszach a w cętki jest też np. lampart :) 

A teraz trochę innych ciekawostek i ważnych informacji:
-Jaguar ma najsilniejsze szczęki ze wszystkich dzikich kotów a przez większą część roku żyje samotnie. W sierpniu i wrześniu samce poszukują samic, dochodzi wtedy do walk między samcami. Po ok. stu dniach ciąży samica rodzi dwoje lub troje młodych, wyróżniających się jaśniejszym ubarwieniem. Niekiedy w miocie znajdują się całkiem czarne osobniki, tak zwane czarne pantery
-Puma na łowy wychodzi głównie nocą, ma bowiem dobry wzrok i słuch. Młode pumy pokryte są cętkami a na ogonie maja czarne pierścienie.
-Lwia grzywa jest uważana za oznakę zdrowia samca, im bujniejsza, tym silniejszy i sprawniejszy jest noszący ją osobnik. Samce z dłuższą grzywą i ciemniejszymi włosami są częściej wybierane przez samice. Młodymi lwami opiekuje się całe stado. Często, gdy lwice ruszają na polowanie, lwiątka pozostają pod opieką jednej lub dwóch "ciotek", które troszczą się o nie do powrotu matek. Jest to zachowanie niepowtarzalne w rodzinie kotowatych.
- Ryś i żbik są jedynymi dzikimi kotami występującymi w Europie. Niestety ich przetrwanie jest poważnie zagrożone.

Dusia pooglądała również 2 filmiki przyrodnicze...... oraz posłuchała odgłosów wydawanych przez dzikie koty, zarówno tych "standardowych" KLIK jak i nieco innych KLIK

Na koniec narysowała lwa :D


i stworzyła swojego własnego dzikiego kota na laptopie, dzięki TEJ gierce:)


5 komentarzy:

 1. Super warsztaty, a lew mnie powalił na kolana!!! Rewelacja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dusia rysowała tego lwa gdy nie widziałam i sama byłam zaskoczona jak go zobaczyłam ;-)

   Usuń
 2. bardzo fajna gra i ciekawe warsztaty :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się że zaciekawiłyśmy :-)

   Usuń