czwartek, 26 października 2017

Bystre główki

Pamięć – zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń, informacji, występująca u ludzi, niektórych zwierząt i w komputerach. W każdym z tych przypadków proces zapamiętywania ma całkowicie inne podłoże fizyczne oraz podlega badaniom naukowym w oparciu o różne zestawy pojęć.

Znacie takie powiedzonko "skleroza nie boli" albo "dobra pamięć ale krótka"? No właśnie... różnie z tym zapamiętywaniem bywa i chyba każdemu zdarza się czasem wypowiedzieć słowo "zapomniałam/em". Nasza Trójka wcale nie jest lepsza... Dusia zazwyczaj zapomina jak każe Jej coś zrobić albo nie pamięta co Pani w szkole mówiła, ja natomiast mam w głowie wiele nawet małych szczegółów z dawniej ale też czasem coś mi umyka, za to Grzesiek jest mistrzem w zapominaniu :P.
A jakby tak trochę poćwiczyć tą całą pamięć? Na przykład podczas grania? Czemu nie ;)

"Bystre główki" z serii Trefl Joker Line


Zacznę od tego, że owa gra przeznaczona jest dla 2-6 osób w wieku od 6 lat, ale według mnie i 5 latek może spokojnie spróbować swych sił w zapamiętywaniu tym bardziej, że zasady są mega proste. O nich jednak za momencik, bo najpierw szybka prezentacja zawartości stosunkowo niedużego pudełka :)

- instrukcja
- 104 karty z obrazkami
- 6 kart pomocy


Grafika na kartach nawiązuje do szkoły a to za sprawą pojawiających się kratek niczym z zeszytu od matmy. Nie znajdziecie tu jednak liczb, działań itp tylko kolorowe wesołe obrazki. Mimo to jakieś takie skojarzenie ze szkołą podoba mi się i idealnie pasuje, no bo przecież oprócz odpowiedniej dawki koncentracji to i dobra pamięć przydaje się podczas nauki :).
 

Teraz pora na szybciutkie wyjaśnienie zasad :)
Gracze układają kolejne karty na stosie, a następnie wymieniają je w odpowiedniej kolejności. Po popełnieniu błędu (w każdej chwili Ktoś może poprosić o sprawdzenie) gracz, który się pomylił, rozdaje zagrane karty pozostałym uczestnikom lub gdy jednak miał rację karty rozdaje pomijając osobę która sprawdzała. Osoba, która zbierze największą liczbę kart, zwycięża. I w sumie tyle... Aaaa... zapomniałam jeszcze dodać, że pojawiają się też karty specjalnie, które delikatnie mieszają i urozmaicają rozgrywkę :).
Jeśli komuś wymienianie w odpowiedniej kolejności obrazków wydaje się łatwe, to troszkę się myli – początek faktycznie jest raczej spokojny, ale przy większym stosie robi się ciężej ;). Przyznam szczerze, że nam najwięcej udało się dojść do 12 kart a błędy zazwyczaj zaczynają pojawiać się już przy 7-8. Trochę słabo ale jak to się mówi trening czyni mistrza a my graliśmy póki co tylko 3 razy :P."Bystre główki" nie są wprawdzie bardzo emocjonującą grą ale za to stanowią przyjemny sposób na rozwój poprzez zabawę. Natomiast biorąc pod uwagę fakt, że na rynku gier ćwiczących pamięć dominują pozycje typu Memory to fajny jest taki powiew świeżości :)
My bynajmniej grę oceniamy jak najbardziej pozytywnie i może nie będziemy do niej zasiadać regularnie ale od czasu do czasu chętnie, wspólnie spędzimy przy niej czas co by potrenować pamięć :)

PS. Za egzemplarz recenzencki dziękujemy Fabryce Kart Trefl - Kraków11 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie gry. Poniekąd wlasnie od nich rozpoczęła sie moja zajawka na sudoku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sudoku też lubię ale nie pamiętam co sprawiło, że zaczełam je rozwiązywać.

   Usuń
 2. Gra nie należy do łatwych 😜, choć zasady są proste jak drut

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie... Tak naprawdę ciężko zapamiętać większą liczbę obrazków.

   Usuń
  2. W końcu i u nas opisana 😊

   Usuń
 3. Rewelacyjna gra choc ten pistolet troche mnie zdziwił

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze że nawet nie zwróciłam szczególnej uwagi, że akurat on jest na zdjęciu. Ale myślę że sam fakt jego obecności na karcie nie jest zły... to tylko obrazek... jeden wśród wielu innych.

   Usuń
 4. Bardzo fajna gra, chętnie bym ją miała w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam, że w dzieciństwie bawiliśmy się tak bez kart - po prostu każdy kolejno dodawał nowe słowo do wydłużającej się listy, a poprawności odtworzenia kolejności pilnowali wszyscy sobie nawzajem. Zabawa była ciekawa i na pewno rozwijająca. Z obrazkami zapewne też jest fajnie :)

  OdpowiedzUsuń