niedziela, 16 sierpnia 2015

Na wodzie...

Tak się jakoś złożyło, że w dzisiejszym poście również pojawi się trochę wody. Wprawdzie nie jest ona głównym elementem ale zarazem bez niej nie było by tego co chce Wam pokazać ;).
Będzie to taka mała kreatywna rzecz połączona z zabawą i przy okazji jest też nutka eksperymentu :). A do tego wszystko bardzo proste i nie wymagające wielkiego nakładu czasowego :)

Najpierw kwiatuszki które same rozkwitają :)
Wspólnie z Dusią z kolorowego technicznego bloku wycięłyśmy różne kształty kwiatków.


Następnie pozaginałyśmy do środka płatki. 
Te większe kwiatuszki zostawiłam tak a mniejsze dodatkowo przykleiłam do wyciętych zielonych listków co by przypominały lilie wodne :)
I tak naprawdę koniec pracy. Teraz przyszedł czas na owy eksperyment :).
Potrzebowałyśmy jakąś powierzchnię z wodą. Pierwotnie miałyśmy skorzystać z prysznicowego brodzika ale wyszłyśmy jednak na podwórko do basenu.

Dusia delikatnie położyła nasze kwiatuszki na tafli wody...


... a potem chwilka oczekiwania i nasze kwiaty zaczęły rozkwitać :)


aż w końcu wszystkie pięknie rozłożyły się.


Dusia tak naprawdę nie wiedziała o co będzie chodzić w tym eksperymencie, bo jej nie zdradziłam wcześniej, więc tym bardziej była zachwycona dziejącym się "cudem".
A wiecie jak to się stało, że kwiatuszki rozkwitły?
Papier składa się z malutkich włókienek rozmieszczonych nieregularnie. Gdy zetkną się one z wodą nasiąkają i zaczynają pęcznieć... co powoduje, prostowanie się papieru :)

Nie wiem czy rzeczywiście istnieje taka zależność ale zanim z Dusią zaczekam robić kwiatuszki to po cichaczu wykonałam szybko jednego sama i sprawdziłam czy rzeczywiście rozkwitnie. Wtedy jednak nalałam do umywalki zimnej wody i choć udało się, to trwało to jednak dość długo. Natomiast woda w basenie była nieco cieplejsza i kwiatuszki zdecydowanie szybciej rozkładały się.

Ale to jeszcze nie koniec.  Przygotowałyśmy również, w sumie w 5 minut, mini łódeczki. Wykorzystałyśmy do tego nakrętki od plastikowych butelek, wykałaczki, kolorowy blok oraz plastelinę :)


To już może nie eksperyment ale odrobina dodatkowej zabawy. 
Łódeczki ładnie unosiły się na wodzie ale były dość delikatne. Wystarczyła nieco mocniejsza fala albo podmuch wiatru wywołany przez Dusię i robiły wywrotkę. W prawdzie udawało się je jeszcze odratować ale teraz  już wiem, że następnym razem lepiej zamiast plasteliny użyć kleju na gorąco a żagle zamiast z bloku zrobić z pianki... wtedy łódeczki będą nieco bardziej trwalsze a zabawa dłuższa :)


A gdy zarówno kwiatuszki jak i łódeczki poszły już na samo dno, Dusia szybko powyjmowała je z wody i chlupneła do basenu tak jak stała, czyli w ubaniu :P

5 komentarzy:

 1. Piękne :) kwiatki może krótkotrwałe, ale te łódeczki?? Genialne :) Mam takich zakrętek w domu pełno, a jakos nie pomyślałam by własnie tak je wykorzystać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nakrętki to super sprawa... Można zrobić z nimi naprawdę wiele rzeczy :-)

   Usuń
 2. Eksperyment na prawdę ciekawy :) Musimy wypróbować obie zabawy w naszym basenie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam... Pracy mało a coś fajnego wychodzi :-)

   Usuń
 3. Jaki piękny, kolorowy zalew macie w ogrodzie! Są już małe jachty, brakuje tylko leżaków i będzie prawdziwy kurort :D

  OdpowiedzUsuń