wtorek, 9 czerwca 2015

Na spacerze...

Jak już kilkukrotnie wspominałam mamy to szczęście, że mieszkamy na wsi... Nie jest ona jakaś duża i nie leży na odludziu wręcz przeciwnie - pomału zamienia się bardziej w przedmieście (co mnie nie cieszy). Może nie ma też jakiś super ekstra krajobrazów ale to jest moje miejsce... :D
Przez naszą wioskę przebiegają dwie drogi na krzyż... Często je przemierzamy: pieszo, z hulajnogą, na rowerach... Jednak od czasu do czasu lubimy sobie gdzieś skręcić... np. w jakąś polną ścieżynkę... A po co? Ano np żeby poprostu połazić, albo urządzić bieg slalomem między kretowiskami czy tak jak ostatnio bawiłyśmy się w chowanego na łące z kopkami siana ;). Zabawa to jednak nie wszystko... Zdarza się nam też zamienić w detektywów poszukujących ciekawych rzeczy... No bo przecież w przyrodzie jest tyle interesujących zjawisk i stworzonek.
I dziś właśnie pochwalę się tym co ostatnio w trakcie dwóch małych spacerków napotkałyśmy na swej drodze :)

Ledwo wyszłyśmy na ulicę a już naszym oczom ukazał się żuczek. 


Idąc dalej postanowiłyśmy skręcić tutaj:I to był dobry pomysł, ponieważ udało się spotkać to i owo. :)
Najpierw natrafiłyśmy na dwie złączone ćmy. Tak naprawdę to Dusia zauważyła je bo ja w pierwszym momencie myślałam, że to jakiś suchy liść :P


O ile żuczek średnio zainteresował me Dziecko to w przypadku tych owadów było inaczej. Niestety średnio się na nich znam, więc po powrocie do domu korzystając z internetu postanowiłyśmy odszukać ich nazwę. Przeglądałyśmy różne zdjęcia i wydaje się nam, że to nastrosz topolowiec. Jednak jeśli się mylimy to proszę nas poprawić :)


Wracając jednak do spaceru to miałyśmy okazję przywitać się też z żabką :)


I przyjrzeć z bliska hubie drzewnej.


Dusia już nie raz ją gdzieś widziała i kojarzyła nazwę ale dopiero teraz zainteresowała się co to właściwie jest. 
"Huba – popularna nazwa owocników grzybów nadrzewnych. Są wśród nich zarówno saprotrofy występujące na martwym drewnie, jak i pasożyty występujące na żywych drzewach"
Oczywiście zaraz po tym padło też pytanie co to są te pasożyty więc pokrótce wytłumaczyłam Jej, że to taki "związek" w którym jedno korzysta (czerpie siłę), w tym przypadku huba, z tego drugiego jednocześnie osłabiając je - czyli drzewo. ;)


I jeśli chodzi o ten spacer to by było na tyle ale... następnego dnia też udało się nam coś wypatrzyć ;)

Włochata gąsienica... bleee... generalnie to nie cierpię robactwa itd i ich widok przyprawia mnie o dreszcze ale Dusia dokładnie się Jej przyglądała... doskonale bowiem wie, że z tego czegoś włochatego wyrośnie za jakiś czas motyl (motyle za to uwielbiam ;) ). Córci marzy się, żebyśmy kiedyś natrafiły na jakiś kokon i mogły obserwować co będzie się z nim działo.


 Póki co spotykamy tylko "wyklute' już motyle np taką chyba najbardziej znaną rusałkę pawik :)
"Długość ciała 35 mm, rozpiętość skrzydeł 50–55 mm. Ma skrzydła ubarwione w intensywnie brązowo-czerwonym kolorze. Najbardziej charakterystyczną cechą tego gatunku, po której łatwo odróżnić go od innych gatunków motyli są duże, wielokolorowe (niebiesko-czarne) plamki („pawie oczka”) na końcach przednich i tylnych skrzydeł. Plamki te to mechanizm obronny; imitując oczy mają zasugerować ewentualnemu napastnikowi, że czai się tutaj groźny drapieżnik"

A na koniec: układ korzenny brzóz ;)


Zachęcam Was do organizowania wraz z Dziećmi takich detektywistycznych spacerków. Naprawdę można się przy tym fajnie bawić a przy okazji coś ciekawe zobaczyć, dowiedzieć, nauczyć ;)

PS. Wpis powstał w ramach udziału w Projekcie Mały Przyrodnik :)10 komentarzy:

 1. Moja Młoda zachwyca się wszelkimi żyjątkami spotkanymi na podwórku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pełno atrakcji Was spotkało :) I pomyśleć, że wystarczy tylko ruszyć się z domu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie... Nie trzeba nawet jechać gdzieś dalek... Tylko poprostu wyjść z domu :-)

   Usuń
 3. Musimy się wybrać z Martynką ''na robaczki'' hehe:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam :-) i życzę owocnych obserwacji ;-)

   Usuń
 4. Bardzo ładne widoczki. Zdjęcia zachwycają, szczególnie z dwiema ćmami ;-) Nigdy nie wpadła bym na to :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne są takie wycieczki kiedy planujemy robić zdjęcia :)
  Trzeba skupiać uwagę i wyszukiwać perełek leśnych :-)
  Świetne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super odkrywczy spacer, my takie uwielbiamy, ciągle coś nowego, ciągle coś ciekawego :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gdy byłam dzieckiem koleżanka mojej mamy nauczyła mnie robić ładne dekoracje - do tylnej części Huby przyjlehałyśmy gipsem ususzone bukieciki kwiatów. Fajnie to wyglądało:) Ps. Jeśli macie na wsi żywopłoty to poszukajcie na nich jakby pajęczyn- teraz metamorfozę przechodzi tam mała ciemka- namiotnik. Może Twoja córka poobserwuje?

  OdpowiedzUsuń