niedziela, 26 kwietnia 2015

Wiosna w sadzie kwitnie...

Iwonka - organizatorka Projektu Mały Przyrodnik postanowiła, że tym razem na każdy miesiąc będzie wyznaczać jakieś zadanie specjalne dla chętnych. W marcu nie udało nam się go zrealizować ale teraz w kwietniu jakoś tam poszło ;)


"Wyzwanie" polegało na obserwacji wybranego przez siebie drzewa... Tak sobie myślałam na jakie by tu zwrócić szczególną uwagę i padło na... pewną, średniej wielkości jabłonkę rosnącą sobie w naszym ogródeczku... Nie pytajcie mnie jaki to gatunek, bo nie mam pojęcia... Napewno jakaś odmiana ciut późniejsza a owoce są pyszne :P.

Wracając jednak do naszych obserwacji, to raz w tygodniu odwiedzałyśmy ową jabłonkę a na zdjęciach starałam się uchwycić widoczne największe zmiany i tak oto:
Na początku kwietnia na pustych jeszcze smutnych gałązkach zaczęły pojawiać się pączki...Pomalutku, wraz z upływem kolejnych dni, rozwijały się z nich listki, które sobie rosły i rosły aż w połowie miesiąca jabłonka obrała nową, zieloną barwę.


Kwiecień już się kończy i jak myślicie, coś się zmieniło? Oczywiście, że tak. Już niedługo pojawią się piękne różowo białe kwiaty...


... takie ja w zeszłym roku...


Powiem Wam, że uwielbiam ten okres... gdy właśnie kwitną drzewka owocowe... Tak pięknie wyglądają w tej bieli... a zapach... ach...
Żeby się tu jednak nie rozmarzać wrócę do tematu...
Dla porównania zerkałyśmy sobie też na rosnącą nieopodal czereśnię...
W momencie gdy na jabłonce dopiero pojawiły się listki to na czereśni było już widać pączki kwiatowe...


A gdy na jabłonce takowe pączki zauważyłyśmy to czereśnia kwitnie już pełną parą :)


Poszłyśmy jeszcze do małej gruszy... A tam... też rozwijają się już kwiaty :)


razem z Dusią postanowiłyśmy na koniec naszych obserwacji przygotować małą pracę ukazującą szablonowo to co m.in. pokazałam na zdjęciach... czyli jak nasza bohaterka - jabłonka zmienia się wiosną.


11 komentarzy:

 1. ja też uwielbiam ten moment, w który drzewa kwitna i bajecznie pachną :) właśnie z tym kojarzy mi się wiosna! a arcydzieło........boskie!

  OdpowiedzUsuń
 2. piękne drzewko! świetny pomysł na przedstawienie okresu rozwojowego drzewa na jednym obrazku

  OdpowiedzUsuń
 3. Tez uwielbiam kwitnące drzewa. Ze wszystkich miesięcy najbardziej kocham maj i koniec kwietnia. Wtedy jest najpiękniej:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomysł świetny i realizacja też.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z dnia na dzień można obserwować jak szybko zmienia się teraz natura. Bardzo ciekawy pomysł z drzewkiem, które obrazuje jakie etapy przechodzi drzewo od wiosny do jesieni.

  OdpowiedzUsuń
 6. też uwielbiam ten czas...
  Piękna praca, dobra obserwatorka z córci:D

  OdpowiedzUsuń
 7. ojej, my też w kwietniu obserwowaliśmy i fotografowaliśmy drzewa w sadzie - post w ramach "Małego przyrodnika" powstaje... no i się spóźniłam - będzie, że plagiat :P
  drzewko 4 w 1 super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żaden plagiat ;-)
   Z chęcią zobaczę jak wyglądały Wasze obserwacje :-)

   Usuń