środa, 29 stycznia 2014

W co się bawić w domu?

Dusia dosyć często choruje więc dużo czasu spędzamy w domku. Czasem są dni gdy się troszkę nudzimy, innym razem jakoś wspólnie wymyślamy zabawy i inne rzeczy. Dusia bardzo lubi bawić się w "udawanie" tzn. w dom, w lekarza, lalkami, opieka na zwierzakiem (którym najczęściej jest Ona), w przedszkole, przedstawienia z pluszakami, odgrywanie jakiś wymyślonych scenek itd. Cieszę się, że ma taką wyobraźnie i w ogóle ale jakoś nie jestem fanką tego typu zabaw. Nie będę ukrywać więc, że czasem z przyjemnością się przyłączam a czasem trochę "na siłę".  Generalnie zdecydowanie bardziej wolę rzeczy typu: puzzle, gry planszowe, malowanie i inne bardziej "konkretne" zabawy.
Kiedyś pojawił się tu spis zabaw które często uskuteczniamy KLIK i postanowiłam zaprezentować Wam kolejną porcję. Poprzednio dominowały zabawy ruchowe z którymi najlepiej przenieść się na świeże powietrze ale było też kilka pozycji które spokojnie można zrobić w domowym zaciszu.. Dziś skupię się na tej drugiej kategorii.  Oczywiście pominę wszelakie rzeczy związane z kreatywnym tworzeniem itp, bo to przedstawiam na co dzień ;).

1. Szukanie kształtów
Zabawa sprawdzi się i u mniejszych Dzieci które dopiero uczą się jak i u tych nieco większych. Podajemy jakiś kształt i Dziecko ma za zadanie odnaleźć w pokoju jak najwięcej rzeczy np. kwadratowych. Dusia po kilku razach umie już na pamięć gdzie jest coś trójkątnego czy prostokątnego ale zawsze odkryje chociaż jeden nowy przedmiot.

2. Zimno - ciepło.
Tu chyba nie muszę jakoś szczególnie wyjaśniać o co chodzi :). Jedna osoba chowa coś a Druga kierowana podpowiedziami musi daną rzecz odszukać. Czym dalej od kryjówki tym robi się zimniej a jak się przybliża robi się cieplutko aż w końcu gorąco.

3. Trochę inaczej w Twisstera.
Dusia na Mikołajki dostała grę Twisster. Na początku wolała patrzeć jak my się przy tym wyginamy a z czasem dołączyła do nas i zawsze ma przy tym super zabawę. Jednak gdy ręce i nogi zaczynają nas już boleć od tych wszystkich skrętów itd bawimy się w coś innego. Skaczemy sobie po rozłożonej macie ale nie o tak jak nam się podoba tylko według ustalonej kolejności. Wzór wymyślamy sobie wzajemnie i tak np. ja skacze pierwsza a Dusia ma za zadanie zapamiętać kolejno na jaki kolory naskoczyłam i otworzyć to. A potem zamiana i Dusia pokazuje dla mnie.

4. Literowo, słowne potyczki.
Pod tym hasłem kryje się kilka "zabaw" w trakcie których dziecko również uczy się.
- Mówię 3 słowa z czego dwa są na tą samą literkę a jedno na inną ( np. pomidor, parasol, słoń) a Dusia musi wyłapać słowo które nie pasuje (w tym przypadku oczywiście słoń);
- Zaczynam jakieś słowo ale wypowiadając tylko pierwszą sylabę a Dusia musi je zakończyć (np. ja mówię "bu" a Dusia dopowiada "kiet"; i powstaje "bukiet")
- Rymowanki, czyli zapodaje jakieś słowo a Dusia dopowiada drugie które będzie się rymować. Muszę pochwalić Ją, bo całkiem nieźle sobie z tym radzi choć oczywiście nie zawsze potrafi dorymować prawidłowo, ale tworzy własne słówka ;)

5. Co się zmieniło?
Jedna Osoba dokładnie rozgląda się po pokoju po czym wychodzi na kilka minut. W tym czasie Druga chowa jeden przedmiot, boć zamienia go miejscami z czymś innym. Gdy Tamta wróci do pokoju jej zadaniem jest odgadnąć co się zmieniło.6.  Zgadnij co to.
Na kartce rysuje jakiś przedmiot który znajduje się w pokoju (niekoniecznie ze wszystkimi szczegółami) a potem Dusia musi go odnaleźć. Czasami zamieniani się i Ona coś dla mnie szkicuje, ale że różnie Jej to wychodzi to niekiedy mam sporą zagwozdkę by domyśleć się o co chodzi ;)

7. A na koniec: tańce, wygi-bance.
Poprzednio również wstawiłam kilka piosenek do pokazywania które Dusia lubi, więc tamtych nie będę powtarzać. Dwie z nich zostały "przyniesione" z przedszkola, pozostałe znalezione oczywiście w internecie. Niestety nie do każdej jest nagranie więc poprostu czytam je a Dusia pokazuje co trzeba :).

- "Głowa, ramiona" KLIK
A gimnastyka dobra sprawa 
Dla nas wszystkich to zabawa 
Ręce w gore i w przód i w bok 
Skok do przodu, w górę skok.

Głowa, ramiona, kolana pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos.

Głowa, ramiona, kolana pięty
Kolana, pięty, kolana, pięty
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Oczy, uszy, usta, nos.

-"Paluszek" KLIK
Tu paluszek, tam paluszek
Kolorowy mam fartuszek.
Tutaj jest rączka, a tu druga
A tu oczko do mnie mruga.
Tu jest buźka, tu ząbeczki,
Tu wpadają cukiereczki.
Tu jest nóżka i tu nóżka,
Chodź zatańczyć jak kaczuszka.

- "Gimnastyka bałwanów" KLIK 
Tańczyły bałwanki, machały miotłami.
Tańczyły bałwanki kiwały głowami
Skakały wysoko tak jak pajacyki
Zgubiły w tym tańcu wszystkie swe guziki.

Kłaniamy się, kłaniamy guzików szukamy
Pływamy, pływamy guzików szukamy
Biegamy, biegamy guzików szukamy
Na palcach stąpamy guzików szukamy
Wspinamy się, wspinamy guzików szukamy
Kucamy kucamy guzików szukamy

- "Kucnij i wstań"
Kucnij i wstań,
Ręce do góry,
Pomachaj nimi,
Dotknij fryzury,
Zegnij się w pasie,
Dotknij podłogi,
Poczekaj chwilę,
Złap się za nogi,
Policz do czterech,
Ręką sięgnij w bok,
Chwyć przyjaciela
I wspólny skok!

- "A ten miś"
A ten miś, mały miś
idzie sobie tak jak Krzyś - dzieci maszerują
A ten miś, bury mis,
Tak jak kotek chciałby iść - dzieci idą na czworakach
A ten miś, mały miś
Z pajacykiem skacze dziś - dzieci podskakują
A ten miś, bury miś.
fruwać chce jak z wiatrem liść - dzieci biegają
Miś się zmęczył, spać mu chce się,
więc się ukrył w gęstym lesie. - dzieci przykucają i pochylają głowy2 komentarze: