niedziela, 12 listopada 2017

Ptasie cudaki - zbiór pomysłów :)"Słowik, wróbel, kos, jaskółka, 
Kogut, dzięcioł, gil, kukułka, 
Szczygieł, sowa, kruk, czubatka, 
Drozd, sikora i dzierlatka, 
Kaczka, gąska, jemiołuszka, 
Dudek, trznadel, pośmieciuszka, 
Wilga, zięba, bocian, szpak 
Oraz każdy inny ptak."

Kojarzycie powyższy fragment? Pochodzi on oczywiście z wiersza Juliana Tuwima "Ptasie radio". Zastanawiacie się zapewne w jakim celu umieściłam go więc już wyjaśniam ;) Nie, nie będzie dziś o dźwiękach jakie wydają owe skrzydlate stworzenia ale o kreatywnych pomysłach na zrobienie różnorakich ptaszków...  a biorąc pod uwagę, że w zacytowanych wersach sporo ich zostało wymienionych to tak jakoś mi przypasował ten fragment do dzisiejszego postu :P. Natomiast pomysł na jego przygotowanie wpadł mi do głowy całkiem przypadkiem ;). Siedziałam sobie sama w domu (Dusia z Grześkiem była w tym czasie na basenie), trochę mi się nudziło (znaczy niby coś pożytecznego mogłam zrobić ale jutro też jest dzień) i przeglądałam sobie bloga. Okazało się, że pojawiło się tu całkiem sporo ptaków i pomyślałam, że fajnie będzie Wam je pokazać/przypomnieć :)


(Większość obrazków podlinkowałam więc wystarczy, że klikniecie na wybrany i automatycznie przeniesiecie się do pełnego wpisu o pracy)

W Polsce, ptaki które chyba najmocniej kojarzą się z wiosną to bociany. Po zimie powracają do nas z ciepłych krajów i choć dziwię się, że chce im się pokonywać setki kilometrów ;) to jednak ich widok zawsze mnie cieszy. Krążą nad domem, spacerują po okolicznych łąkach, "zakładają rodzinki" no i potem w gniazdach widać nowe, czerwone dzioby czekające na dostawę jedzonka :)


Oczywiście jak się bardzo chce można mieć tez bociany w domu... ;) papierowe oczywiście ale za to fruwające pod sufitem w towarzystwie jaskółek i nie tylko ;)


Jak już o ptakach w domu wspomniałam to powiedzieć Wam muszę, że siostra kiedyś wymyśliła sobie, że chce mieć papużki faliste. No i dostała na urodziny... szkoda, że swym skrzeczeniem budziły nad ranem nie tylko ją a o łapaniu ich to już nawet nie wspomnę ;). Także ten tego, jeśli chodzi o żywe stworzenia poprzestanę na kocie, psie i jakimś chomiczku czy króliczku... Ptaki tylko i wyłączenie "sztuczne" czy to luzem czy w małej klateczce :)


Z racji tego, że mieszkamy na wsi i wokół naszego domu jest sporo drzew to często możemy obserwować ptaki siedzące na gałązkach :)


Niedaleko nas są też małe stawy a tam zawsze pojawiają się łabędzie... Dusia gdy była mniejsza uwielbiała chodzić do nich i w sumie do tej pory z entuzjazmem reaguje gdy je ujrzy :)


Były wiosenne bociany i jaskółki, ptaszki w klatce i te co na drzewach to teraz czas na prawdziwego królewicza czyli pawia :). Piękne ogony można zrobić na wiele sposobów... :)


Kolorowe mogą być również papugi... :) 


... a z rolek powstać mogą też sowy w dziupli z butelki :)


Sowy ogólnie od jakiegoś czasu są chyba na topie bo występują na wielu rzeczach ale mi w sumie podoba się taki motyw :). Dodatkowo jest to bardzo uniwersalny ptak jeśli chodzi o prace kreatywne, bo można je zrobić zarówno jesienią np z szyszek czy listków jak i latem chociażby z tekturki falistej.


Jak wiadomo wiele ptaków późną jesienią znika tzn odlatuje oczywiście, ale są też takie które dzielnie spędzają cały rok w Polsce. Można je więc cały czas obserwować przez okno...


... a gdy pojawią się trudne warunki również dokarmiać. W naszej zimowej stołówce najczęściej żywią się sikoreczki :)


Na koniec jeszcze jeden dość nietypowy ptak... Jaki? Pingwin oczywiście... no bo wiecie niby skrzydła ma a nie lata... Wprawdzie zobaczyć możemy go głównie w zoo ale jakiś taki "swojski" wydaje się ;)Jak widzicie ptaki są świetnym tematem do prac plastycznych... :) Niektóre idealne na wiosnę, inne najlepsze zimą ale generalnie większość zrobić sobie można o dowolnej porze i na naprawdę wiele sposobów :)

Ps. Który z naszych ptaków podoba się Wam najbardziej? :)


11 komentarzy: